ČSOP Trosečníci na zeleném Ostrově u Lanškrouna
Ostrov u Lanškrouna je prostoupen přírodou, i když to tak na první pohled nevypadá. Přes obec vede evropsky významný Nadregionální biokoridor K-82, který prochází přes dvě přírodní rezervace (Třebovské stěny a Kaštánek) a ten dále podporují mnohé významné krajinné prvky, biocentra a pomocné biokoridory. To vše nejen chrání vzácné druhy rostlin a živočichů, ale také přispívá k ekologické stabilitě regionu.
Karel Málek by řekl, že za to vše vděčíme Wakantankovi, ale všichni kdo jsme ho znali víme, že tomu všemu zasvětil svůj život právě Charlie.
Po Charlieho odchodu vše pokračuje. Ranč je stále základnou Trosečníků pod vedením Daniela Málka, hospodářku nám stále dělá Jarmila Kněžourová a její dcera pomáhá s realizací managementu. Občas se na práci přidají i další dlouhodobí členové Trosečníků a Charlieho rodiny - Jan Málek a Pavlína Málková. Novými pilíři naší organizace se stali: Mgr. paní učitelka ekologie a redaktorka Ostrovského zpravodaje Tereza Kočí, nyní předsedkyně organizace, mladý a organizačně schopný Bc. David Hmíra a budoucí Mgr. botanik René, syn našich přátel Macháčků. Ornitologickou štafetu přebral student Jan Hajzler. Dále okrajově spolupracujeme s amatérskou mykoložkou, paní starostkou, která je k nám velmi vlídná a vstřícná a místními přáteli a lidmi dobré vůle.
Vše dobře klape a to hlavní, dosažený stav ostrovské krajiny a zachování ohrožených druhů jako malá ČSOP zajistíme, ale to, že Charlie opravdu plel skoro každou chráněnou kytku a věnoval jim tolik individuální péče, to sami nezvládneme. Bohužel hodně se potýkáme s expanzí třtiny a rákosu a je dobré to občas proplet, hlavně např. Vřesoviště a Kaštánek. Proto budeme rádi za dobrovolníka/y, vše potřebné pro to, aby se měl/i dobře zajistíme.
Prosíme zemědělce: nepřiorávejte a dodržujte hranice a nerozjíždějte nám tam cesty.
Prosíme veřejnost: nevyhazujte odpadky v přírodě, respektujte klid přírody.
NABÍZÍME KOMENTOVANOU PROHLÍDKU OSTROVSKÉ PŘÍRODY, KONKRÉTNÍCH VKP, ČI PŘEDMĚTŮ OCHRANY.
HLEDÁME DOBROVOLNÍKY, SPONZORY, KOLEGY.
V Ostrově se můžete pyšnit rašeliništi a slatiništi, původními lesy Třebovských stěn, jedním z posledních vřesovišť, největším bobřím hradem na Pardubicku, černou břízou (asi nejzápadněji se vyskytující na světě) a mnohými dalšími ohroženými a chráněnými druhy, jako jsou třeba z flory různé vstavače, vemeníky, kruštíky, prvosenky, vachty, ostřice aj... z fauny např. bobr, chřástal, modrásci celoevropsky chránění, čolek aj..
Ochrana přírody je důležitá všeobecně. Jestliže podporou mikroorganismů (nejen) na polích (tzv. regenerativní zemědělstvím) zlepšíme její výnosnost a retenci, nebyly by problémy se suchem a výrazně by to zpomalilo objektivní celkové oteplování, protože množství vody v přírodě by vypařováním ochladilo počasí. Trosečníci dělají první kroky pro to, aby vůbec nějaká funkční příroda mezi těmi zdegradovanými lány polí existovala.
„Každý strom musí jednou padnout, aby uvolnil místo další generaci“. A tak po letním slunovratu 2023 jsme se s Charliem rozhodli, že je čas po třiceti letech předat štafetu.
Všichni přinášejí mladickou energii, nadšení a schopnosti, které jsou nezbytné pro pokračování Charlieho vize. Stále veselá Tereza, David s křoviňákem a Rendy, s jeho znalostmi biologie a krajinné ekologie, jsou důkazem, že budoucnost ochrany přírody je v dobrých rukou. Jak si tento nový, převážně mladý tým povede, to je nyní na nich a samozřejmě na Wakantankovi, jak Charlie věřil.
Nejspíš ten Wakantanka stále nějak funguje a snad nadále povede celou ochranářskou partu po dobrých cestách. Děkujeme všem, kteří se o revitalizaci přírody a ochranu krajiny snaží, a věříme, že Charlie, i když už není fyzicky přítomen, nás stále sleduje a podporuje.
(Ostatně jsme se dohodli, že až se tady narodí zase, tak mu tu jeho přírodu zas předám zpátky. D.H.)
„Laudato si Wakantanka“